Dikdörtgen Profiller

Dikdörtgen Profil : günümüzün son teknolojisiyle üretilmiş ve  dekape edilerek veya soğuk haddelenmiş bantlardan oluşturulmuştur. Dikdörtgen Profillerin bir çok kullanım alanları bulunmaktadır.Bu alanlardan bazıları; İnşaat sektörü, çatı konstrüksiyonları, mobilya sektörü, makina ve tarım aletleri sektörü, otomotiv , otobüs – kamyon karoserleri, kasaları gibi bir çok sektörel alanı kapsamaktadır.

Dikdörtgen Profil ; hemen hemen her ilde bulunan fabrikalarda veya atölyelerde üretilmektedir.Bu üretim sırasında elbette ki belli kriterler mevcuttur.Bu kriterler profillerin boyutlarına ve kalınlıklarına göre değişmektedir.Kısaca Standartlardan bahsedecek olursak:

•İnce etli dikdörtgen profillerin yapımında TS 6475 standartlarına uyulur.
•Kalın etli dikdörtgen profillerin yapımında TS 5317 standartlarına uyulur.
•Profil üretimlerinde birde dünya standartları vardır.( DIN 2395, DIN 59411, ASTM A-500, BS 6363)

Dikdörtgen profil üretiminde dış yüzey ve kullanılan hammaddenin miktarında bazı standart aralıklarda mevcuttur.Bu aralıklara uygun yapılan üretimler kaliteyi de yansıtmaktadır.Profillerin Dış çapları 10×10 mm – 200×320 mm aralığında olmalıdır.Aynı zamanda profillerde standart et kalınlığı da 0.80 mm – 10.0 mm aralığında olmalıdır.

Dikdörtgen profillerin standart boyları 6 metredir.Bu standartlar et kalınlığının ayarlarıyla birlikte 13 metreye kadar çıkabilmektedir.